poniedziałek, 13 stycznia 2020

Opowieść dwudziesta dziewiąta – tajemnicze znaki


Cofamy się o ponad 900 lat do okresu romańskiego, którego materialne i duchowe ślady są wciąż widoczne na pielgrzymich trasach prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Composteli. Wielu badaczy historii tamtego okresu uważa, że masowe pielgrzymowanie na tych drogach było istotnym przyczynkiem do wielkiego rozwoju architektury i sztuki romańskiej. Żeby poznać i zrozumieć ten ważny w historii okres trzeba wniknąć w symbolizm, mistycyzm i mentalność ludzi tamtej epoki, czego ślady można odnaleźć pozostałościach materialnych z tamtej epoki. Pomocą może być umiejętność odczytywania znaczeń ukrytych w rzeźbie, malarstwie, oraz znakach i w symbolach.

Tajemnicze znaki  


W budynku iglesia Santa Maria de Eunate można odnaleźć wiele symboli i znaków na pierwszy moment dziwnych, czy niezrozumiałych. Na początek kilka prostych symboli, w których rozszyfrowaniu pomoże współczesna kamienna stela umieszczona obok kościoła, przy szlaku, na której umieszczono znaki i symbole odnalezione w kościele.

Stella kamienna z symbolicznymi znakami związanymi z iglesia Santa Maria de Eunate.
Strona zachodnia:
- concha Santiago (muszla św. Jakuba),


Strona wschodnia:
- lauburu (bask. Cztery głowy), krzyż baskijski,
- marcas de los canteros, znaki murarskie,
- symbole igleisia Santa Maria de Eunate.





Lauburu 

(bask. Cztery głowy),  baskijski krzyż w górnym polu określa, że iglesia Santa Maria de Eunate znajduje się w kraju zamieszkałym przez Basków. To jeden z głównych, oraz najstarszych, symboli baskijskich. Symbolizuje poruszające się słońce odgrywające ważną rolę w mitologii baskijskiej. Wierzono, że jako amulet ma moc odpędzania złych mocy, sprowadzania pomyślności i zdrowia. Współcześnie jest używany przez nacjonalistyczne organizacje baskijskie. Produkowana jest też biżuteria z tym symbolem.  





Marcas de los canteros 

albo Marca de albañiles w środkowym polu. Jedną grupę stanowią indywidualne znaki zostawiane przez niezależnych budowniczych, kamieniarzy, rzeźbiarzy, często zrzeszonych w gildach i lożach, którzy wykonywali indywidualne, kreatywne i niepowtarzalne dzieła wymagające specjalnego szkolenia, wiedzy i doświadczenia.
Oddzielną grupę stanowiły typowe, ogólnie przyjęte przez budowniczych znaki (marki) wykonywane już w kamieniołomach, określające przeznaczenie wydobytego i wstępnie obrobionego elementu, np. portal kościoła, żebro sklepienia itp.
Obecnie nie znana jest ich interpretacja z uwagi na brak, lub utratę dokumentacji gild, a także  zmianę ich symbolicznego znaczenia. Są one częścią wielkiej ilości tak zwanych znaków lapidarnych, które pochodzą od łacińskiego lapis, (lapidis - kamień), znaku wyrytego na kamieniu. 



Znaki murarskie na kamieniach w Iglesia Santa Maria de Eunate









Symbole budowli 

oznaczające kościół Santa Maria de Eunate znajdują się w dolnym polu. Rozeta jako symbol ośmiu kamiennych żeber podtrzymujących ośmioboczne sklepienie nad nawą oraz pęk traw lub zbóż będących atrybutem Nuestra Senora de Eunate patronkę Valdizarbe, doliny pól i łąk. 



sklepienie pseudokopuły nad nawą


Santa Maria de Eunate z wiązką zbóż


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz