poniedziałek, 27 stycznia 2020

Opowieść Czterdziesta pierwsza – Sztandar Virgen de Rocamador


Francja, Rocamadour
Francja, Rocamadour, Virgem Negra
















 
Począwszy od  XII w. kult Matki Bożej z Rocamadour, jednego z najstarszych sanktuariów maryjnych we Francji, znany z Księgi Cudów , przekroczył granice i rozprzestrzenił się w Hiszpanii i Portugalii, wraz z napływem pielgrzymów i osadników z Francji i Akwitanii. Przy drogach prowadzących do Santiago de Compostela. powstawały - pod patronatem opactwa w Rocamadour - sanktuaria jej poświęcone, w których czczono przywiezione stamtąd figury Matki Bożej nazywanej na Półwyspie Iberyjskim Virgen de Rocamador. W historii Camino Frances najbardziej znanym, ale obecnie trochę zapomnianym, jest sanktuarium Nuestra Senora de Rocamador w Estella, z którym związanych jest wiele cudów dokonanych za wstawiennictwem Matki Bożej. 
 
Hiszpania, Estella, 
Virgem de Rocamador

Hiszpania, Estella, 
sanktuarium Nuestra Senora de Rocamador
















 

Sztandar Virgen de Rocamador.


Był rok 1212 i za sprawą bulli papieża Innocentego II ogłaszającej krucjatę przeciwko muzułmanom, po raz pierwszy chrześcijańskie królestwa półwyspu Iberyjskiego zjednoczyły swe siły w walce przeciwko Almohadom, prowadzonym przez kalifa Muhammada an-Nassira który rządził wówczas w południowej części półwyspu.
Do walki wyruszyły wojska kastylijskiego króla Alfonsa VIII połączone z armiami jego dotychczasowych chrześcijańskich rywali i wrogów, króla Navarry Sancha VII, króla Aragonii Piotra II, oraz Portugalii Alfonsa II. Przyłączyli się też rycerze z całej Europy, wezwani przez papieża na krucjatę. Wiosną tego roku wielka armia chrześcijańska wyruszyła z Toledo na południe.  

Półwysep Iberyjski w 1212 r. 
W tym czasiemnichowi Fray Alberic, kustoszowi sanktuarium Virgen de Rocamador w Estelli,  przez trzy soboty z rzędu ukazała się Matka Boża, trzymająca w ręku sztandar z wizerunkiem Virgen de Rocamador, z poleceniem uszycia go i zawiezienia do króla Kastylii Alfonsa VIII by miał go zesobą podczas walki. Mnich zlekceważył polecenie Matki Bożej, ale opowiedział o tym przeorowi klasztoru. Kilka dni później znaleziono mnicha martwego, bez widocznej przyczyny jego śmierci. Przeor zrozumiał powagę tego zdarzenia i zlecił jak najszybsze wykonanie i dostarczenie sztandaru z podobizna Virgen de Rocamador królowi Alfonsowi VIII do Toledo.   

Wojska chrześcijańskie dotarły w okolice Las Navas de Tolosa, gdzie spotkały się z armią muzułmańską w liczbie od 90 do 120 tys. osób, złożoną z wojsk kalifa Muhammada an-Nasira, wspieraną przez lekką jazdę berberyjską i oddziały arabskie.

Bitwę rozpoczął król Alfons VIII, którego oddziały zaatakowały środek szeregów muzułmańskich. Mimo ostrzału przez łuczników an-Nasira, Europejczycy rozbili czoło jego armii. Z flank uderzyła berberyjska konnica kierując atak na oba skrzydła chrześcijan.
Gdy wszystko wydawało się stracone dla chrześcijan, wśród walczących wojsk chrześcijańskich, przed sztandarem Kastylii pojawił się sztandar  Virgen de Rocamador i wojsko poczuło wielki przypływ sił i energii wystarczającej by pokonać Almohadów. Król Navarry Sancho VII, widząc u rycerzy wzmożoną chęć do walki, ruszył na obóz Muhammada an-Nasira, zmuszając go do ucieczki, kończąc w ten sposób zwycięską bitwę.  

Bitwa pod  las Navas de Tolosa 1212, Francisco van Halen 1848
Sancho VII w bitwie pod Las Navas de Tolosa 
Bitwa pod Las Navas de Tolosa była najważniejszym zwycięstwem chrześcijan nad muzułmanami na Półwyspie Iberyjskim, w trwającym ponad sto lat drugim okresie rekonkwisty, po którym, trzydzieści sześć lat później, niewielki Emirat Grenady pozostał jedynym muzułmańskim państwem na półwyspie Iberyjskim do 1492 r.,  

Las Navas de Tolosa, pomnik bitwy w 1212 r.  
stoją od lewej:
- dowódca Diego Lopez de Haro, 
- arcybiskup Toledo Rodrigo Jimenez de Rada,  
- król Pedro II de Aragon, 
- król Alfonso VIII de Castilla, 
- król Sancho VII de Navarra, 
poniżej:
- pasterz Martin Halaja 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz