Wielu
pielgrzymów omija Col d’Ibaneta spiesząc na nocleg w Roncesvalles i już podczas
wieczornej mszy patrzą na piękną figurę Matki Bożej z Roncesvalles, od wieków
nawiedzaną przez ludność z okolicznych dolin. Kult Virgen de Roncesvalles
rozpoczął się w średniowieczu, nie w dzisiejszym Roncevalles, lecz kilka
kilometrów na północ na przełęczy Col d’Ibaneta, zwanej wtedy Port Cize.
Virgen de Roncesvalles
Po porażce armii frankijskiej w 778 r. i najeździe arabskim na Narbonnę w 793 r. król Franków Karol Wielki w 795 r. tworzy przez całe pasmo Pirenejów związek lennych księstewek (comarcas), w celu ochrony południowych granic państwa frankońskiego przed najazdami Muzułmanów. Na przełęczy Col d’Ibaneta przy starożytnej drodze łączącej Francję z Półwyspem Iberyjskim, buduje kaplicę (lub kościół) w którym umieszczona zostaje figura Matki Bożej z Jezusem. Szybko staje się ona przedmiotem kultu wśród mieszkańców okolicznych wiosek.
Legenda
głosi, że podczas muzułmańskiego najazdu Abd ar-Rahmana III na Navarrę w 924 r.
ludzie uciekli w góry a czczoną figurę Virgen de Roncesvalles ukryli poniżej
przełęczy. Po jakimś czasie powrócili do swoich wiosek zajęli się ich
odbudową a z upływem czasu zapomnieli, gdzie figura była ukryta i sądzono, że
została skradziona.
Jakiś czas później przez Navarrę, tą starą rzymską drogą przez Port Cize zaczęli wędrować pielgrzymi zmierzający do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła i na przełęczy Col d’Ibaneta już w w 1071 r. powstał pierwszy, niewielki klasztor fundacji króla Sancho el de Peñalem, z kaplicą San Salvador (Zbawiciela), szpitalem dla pielgrzymów. "dzwonem zagubionych". Potem zostały przekazane pod opiekę klasztorowi w Leyre .
![]() |
Col d'Ibaneta 1934 r. ruiny kaplicy San Salvador |
![]() |
Col d'Ibaneta rysunek pierwszej kaplicy San Salvador |
Dalsza część legendy opowiada, ze pewnej nocy pasterze zobaczyli jelenia zbliżającego się do
źródła wody. Kiedy pił, w jego rogach pojawiły się światła . Pomyśleli, że jest to wydarzenie magiczne i poszli opowiedzieć o tym biskupowi, który wykluczył, że może to być
jakieś przesłanie religijne. Tej samej nocy pojawił się anioł, zachęcający go,
aby poszedł do tego miejsca i sam sprawdził to, o czym powiedzieli mu pasterze. Biskup
nakazał kopać w tym miejscu i po chwili ludzie znaleźli kamienną skrzynię, a wewnątrz
figurę zaginionej Matki Bożej w srebrnej sukience.
![]() |
Roncesvalles źródło Virgen de Roncesvalles |
![]() |
Col d'Ibaneta stela Virgen de Roncesvalles |
Kiedy to zdarzenie miało miejsce i czy figurka powróciła na przełęcz, nie wiadomo. Zwykle legendy mówią, że w miejscu znalezienia figurki, wybudowano kaplicę i w niej umieszczano znaleziony przedmiot kultu.
Na przełęczy klasztor nadal działał, pielgrzymów wędrowało coraz więcej i około 1134 r. szpital funkcjonujący przy nim przeniesiono do pobliskiej doliny, gdzie budował się wielki klasztor benedyktyński. W 1271 r. klasztor na przełęczy został zamknięty przez przeora klasztoru w Roncesvalles i na Col d’Ibaneta pozostała tylko pustelnia (ermita) z niewielkim schronem dla pielgrzymów. W czasie mgły, śnieżycy lub złej pogody pustelnik miał obowiązek dzwonić, od zachodu słońca do północy, aby pomóc dojść pielgrzymom do schronu na przełęczy. Najprawdopodobniej w tym czasie romańska figura Matki Bożej przeniesiona została do kolegiaty w Roncesvalles.
Pierwotna figura Virgen de Roncesvalles nie dotrwała do naszych czasów. Trudno opisać jej wygląd, bo najstarsze zachowane rzeźby Matki Boskiej pochodzą dopiero z X – XI w., a w państwie Karolingów w IX w. wolnostojąca rzeźba była bardzo rzadko wykonywana.
W XV w. dwa pożary zniszczyły zabudowania klasztorne i kolegiatę, wraz z jej wyposażeniem. Rzeźba Matki Bożej najprawdopodobniej spłonęła. Znajdująca się do dzisiaj nad ołtarzem gotycka figura, obłożona srebrną blachą, została sprowadzona pod konie XV w. z Tuluzy, która w tym czasie była wielkim centrum sztuki.
W 1794 r., podczas inwazji francuskiej na Półwysep Iberyjski, oddziały Konwentu zburzyły ermita San Salvador, a w 1881 r. pożar zniszczył resztki zabudowań. W pierwszej połowie XX w. widoczne były jeszcze resztki ścian. Po wykonanych na początku XXI w. pracach archeologicznych, zabezpieczono część fundamentów dawnych budynków. Umieszczona też została kamienna stela z płaskorzeźbą Virgen de Roncesvalles.
Gotycka statua Santa María de Roncesvalles zrywa z romańską tradycją przedstawiania Jezusa tronującego na Jej kolanach, prezentując relacje matczyno-synowskie, lecz pozostawiła Matkę Boską siedzącą na tronie, co czyni ją jednym z najciekawszych gotyckich maryjnych wizerunków południowej Europy.
![]() |
Kolegiata w Roncesvalles figura Virgen de Roncesvalles |
Opuszczając Roncesvalles, warto zwrócić uwagę na znajdujące się za kamiennym XIII
wiecznym budynkiem Itzangedia, obudowane źródło, gdzie według legendy znaleziono figurę Matki
Bożej i przy którym znajdują się mało czytelne pozostałości kamiennego tronu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz